Kaplama Çeşitleri

Titan Kaplama

En eski ve en bilinen kaplama çeşididir. Demir, çelik vb. metaller, metal işleme, kesme kalıpları, aşınmaya maruz kalan parçalar, tıbbi ve dekoratif parçalar için genel amaçlı bir kaplamadır

Matkap uçları, frezeler, bıcaklar, broşlar, kesme-bükme kalıpları, zımbalar, fellow ve azdırma çakıları gibi bir çok takım ve kalıpta kullanılmakta, performans yönünden kaplanan parçaların ömründe 3-30 kat arasında bir artış sağlamaktadır. Kaplanan parçaların ömründeki artış, kesici takımların tipine, işlenen malzemenin cinsine, kullanılan tezgahın cinsine, kullanınan sığutma sıvısının seçimine ve işlem kalitesi göre farklılıklar göstermektedir.

Yüksek sertliğe ve düşük sürtünme katsayısına sahip olan TİN, metalin metale sürtmesinden dolayı oluşan aşınmaları önler, kayganlığı arttırır, yapışma-sarma gibi problemleri minimuma indirger. Kesme anında uç birikintilerinin büyümesini engelleyerek iş parçası yüzeyinin temiz çıkmasını sağlar. Ayrıca ısıl iletkenliğinin düşk olması nedeniyle takıma ısı transferini engelleyerek takım ve tezgaha yüksek devirde çalışma olanağı sağlar.

Sürtünme katsayısı düşük olduğu kesme ve sürdünme kuvveti azalır, kaygan yüzeyde talaş akışını kolaylaştırır.

Kimyasal Bileşeni: TİN
Sertlik: 2900-+200
Oksidasyon Sıcaklığı: 550 °C
Sürtünme Katsayısı: 0,65
Yüzey Pürüzsüzlüğü: 0,2
Kalınlık: 2 – 3 mikron
Renk: Altın Sarısı

Antrazit Kaplama

Antrazit kaplama yüksek sertlik gerektiren uygulamalarda, zımbalarda, yüksek hızla çalışan talaş kaldıran takımlarda iyi performans sağlamaktadır.

Antrazir kaplama en yüksek sertliğe ve en düşük pürüzlüğüne sahip kaplamadır. Delme ve talaşlı imalat sırasında daha yüksek makina hızının kullanılmasına olanak sağlayarak verimliliği arttırır. İşlenen parçalarda yüksek yüzey kalitesi sağlar.

Antrazir kaplama sağlamlığı, iyi yapışma, yüksek sertliği ve düşük sürtünme katsayısı ile metal işleyen takım ve zımbalarda çatlamaya karşı yüksek direnç sağlar.

Sürekli darbeli ve mekanik gerilim altında çalışna kesme uçlarında performansı çok iyidir. Bazı uygulaa örnekleri; çeşitli zımbalar, matkap uçları, raybalar, broşlar, azdırma bıçakları ve elmas uçlardır.

Kimyasal Bileşeni: TiCN
Sertlik: 4000-+400
Oksidasyon Sıcaklığı: 400 °C
Sürtünme Katsayısı: 0,45
Yüzey Pürüzsüzlüğü: 0,18
Kalınlık: 2 – 5 mikron
Renk: Violet

Zafir Kaplama

Zafir kaplamalar, özellikle yüksek sıcaklıklarda çalışan kalıp ve takımlar için idealdir. Yüksek kesme sıcaklığında iyi ısıl iletkenliği ve kimyasal kararlılığı ile kesici uçta oluşan ısıyı talaş parçalarına aktarır. Böylece daha yüksek hızlarda çalışmaya olanak vererek daha hızlı üretim, daha az bakım, daha az bileme, daha az ayar sağlayarak üretimin verimli olmasını ve parça ömrünün uzun olmaını sağlar

Özellikle sürekli talaş kaldıran takımlarda iyi performans göstermekte, yüksek ömür artışı sağlamaktadır. Zafir kaplamalar oksitlenme sıçaklığı en yüksek paklama çeşitleridir (800°C) Buna ilaven iyi ısıl iletkenliğine sahiptir. İyi ısıl iletkenliği malzemenin ısıl yorulmasını önleyerek, yüksek sıcaklıklarda çalışan kalıp ve takımları aşınmaya karşı korur.

Zafir kaplamalar; titan, nikel alaşımları, paslanmaz çelik ve dökme demir, sıçak dövme malzemeler, basınçlı döküm ve ekstrüzyon kökenli malzeme ile yüksek hızda çalışan soğutmasız ve sertleştirilmiş çelik malzemenin işlenmesinde iyi sonuç vermektedir.

Kimyasal Bileşeni: TiAIN ve AITiN
Sertlik: 3600-+400
Oksidasyon Sıcaklığı: 800 °C
Sürtünme Katsayısı: 0,42
Yüzey Pürüzsüzlüğü: 0,2
Kalınlık: 2 – 5 mikron
Renk: Siyah, Füme